הדרך לקביעת גובה מזונות ילדים בישראל

במהלך ניהול שגרת חייכם כמשפחה, ספקתם בין היתר את הצרכים וההוצאות של ילדיכם, לעיתים ספקתם להם מעבר ליכולת הכספיות שלכם ולעיתים בהתאם להכנסות החודשיות שהבאתם יחד כבני זוג, אך דבר אחד ברור, לא שאלתם את עצמכם האם אנחנו צריכים לספק להם את הצרכים הללו אלא ידעתם שזו חובתכם – הדבר איננו משתנה במידה והתגרשתם, החובה נשארת אותה חובה רק שהפעם זה הופך להיות הוצאה חודשית בעלת מספרים ברורים, הוצאה ששמה מזונות ילדים.

על מנת לחשב את גובה מזונות ילדים, בתי המשפט, עורכי הדין וכל אנשי המקצוע בתחום, לוקחים בחשבון את החוק הנהוג כיום, פסיקה דינאמית שמתקדמת בהתאם לשינויים חברתיים וכן נתונים עובדתיים שלרוב יילקחו מהתקופה שהתנהלתם כמשפחה – בצירוף כל הגורמים הללו נקבל את גובה המזונות.

על מנת לעשות קצת סדר בעניין, נתמקד דווקא בנתונים עובדתיים שעליכם לאסוף ובלעדיים לא ניתן לקבוע את גובה מזונות הילדים .


הנתונים הנדרשים לקביעת גובה המזונות :

א. גובה הצרכים הבסיסיים – לכל ילד יש צרכים בסיסיים שכוללים בין היתר : מזון, ביגוד והנעלה, הוצאות חינוך חובה, גנים, חלק יחסי ממדור והוצאות המדור הדבר תלוי במספר הילדים.

ב. גובה הצרכים שמעבר לבסיסיים – מדובר בין היתר בהוצאות הבאות : חוגים, תרבות ובילוי, תנועות נוער, חופשות, קייטנות, מתנות, ימי הולדת וכיו"ב.

ג. סך כל ההכנסות של כל אחד מההורים בנפרד – הנתון המרכזי הינו, גובה המשכורות של כל אחד מההורים ב 12 החודשים האחרונים, כמו כן יכול להיות מצב שלאחד מההורים ישנן הכנסות ממקורות נוספים כמו דמי שכירות חודשיים שמקבל מדירה שבעלותו, הכנסה מבית עסק וכיו"ב .

חשוב לדעת, מה סך כל ההכנסות שלכם מעבר לתלושי השכר החודשיים.

סך ההכנסות של כל הורה בנפרד, חיוני מאוד בחישוב גובה המזונות ומעבר לזה יוצר בהירות בנוגע להתנהלות הכלכלית ביום שאחרי הגירושין, שכן כל אחד יידע כמה כסף יישאר לו לצרכיו הפרטיים ולניהול הכלכלי השוטף והיומיומי.


מה עושים עם הנתונים הללו ?

את הנתונים הללו מתאימים לחוק, לפסיקה ולמקרה הספציפי שלכם, אך חשוב לדעת שלא לא קיים סכום מזונות קבוע והוא משתנה ממקרה למקרה ובהתאם לנתונים נוספים כמו – האם מדובר בבני זוג יהודים ? מה מספר הילדים ? מה גיל הילדים ? מה ספקתם להם במהלך התנהלותכם הכלכלית כמשפחה בטרם הגירושין? האם מדובר בילדים עם צרכים מיוחדים ? ועוד כהנה וכהנה שאלות.

אומנם בפסיקה כיום סכום המזונות הבסיסי נע בין 1,300 ₪ ל – 1350 ₪ ללא מדור והוצאות מדור , אך גם כאן סכום המזונות מאוד דינאמי ומשתנה בהתאם לנתונים שפורטו כאן .

כמו כן, בשנים האחרונות אנו רואים מגמה שאט אט תופסת תאוצה בשעה שבתי המשפט לוקחים לעיתים בחשבון את אופן הסדרי המשמורת בין ההורים, כך לדוגמא – האם מדובר במשמורת משותפת או שמא הסדרי ראיה מצומצמים ? זהות ההורה המשמורן ? – מדובר בנתונים שלעיתים יש להם השפעה משמעותית .


לסיכום, כפי שאתם רואים סכום המזונות איננו אחיד והנתונים הללו יעזרו לכם מאוד להגיע להסכמה בנוגע לגובה המזונות במסגרת הליכי מו"מ או גישור ובמידה ואתם מנהלים את ההליכים בבית המשפט לענייני משפחה, יהא עליכם חובה לספק את הנתונים הללו והדבר גם יסייע לכם לשערך פחות או יותר מה יהיה הסכום שייקבע בבית המשפט.

טיפ מניסיוני המקצועי, יתייעצו עם עו"ד בתחום דיני משפחה וגירושין שיבדוק את המקרה שלכם לעומק ויעמוד על כל הנתונים הללו בשילוב החוק והפסיקה וכך ייתן לכם אינדיקציה משוערכת בנוגע לגובה המזונות וכיצד לפעול על מנת לקדם את האינטרסים בתיק האישי שלכם .

חזרה למזונות >>
הוסף תגובה